معرفی نرم‌افزار ایز (ای‌ای‌اس، Engineering Equation Solver ،EES)

لوگو معرفی نرم‌افزار Engineering Equation Solver _EES

اطلاعات نرم‌افزار


نام:
ایز (ای‌ای‌اس، EES)
(Engineering Equation Solver)
توسعه دهنده:
اف- چارت (F- Chart Software)
کشور: آمریکا (USA)
وب سایت رسمی:
www.fchart.com

کاور معرفی نرم‌افزار Engineering Equation Solver _EES

حلال معادلات مهندسی (Engineering Equation Solver) یا به اختصار ایز (ای‌ای‌اس، EES) یک بسته نرم‌افزاری تجاریست که برای حل معادلات سیستم‌های غیرخطی چند متغیره استفاده می‌شود. این نرم‌افزار، معادلات و توابع مفید بسیاری را برای حل مسائل ترمودینامیک، سوخت و احتراق و انتقال حرارت فراهم می‌سازد و به همین دلیل، تبدیل به نرم‌افزاری مفید و پرکاربرد برای مهندسین مکانیک فعال در این زمینه شده است. ایز خواص ترمودینامیکی را در خود ذخیره کرده و با فراخوانی این خواص از پایگاه داده خود، مشکل تکرار در حل دستی معادلات را برطرف کرده است. در واقع ایز با اجرای حل‌های تکراری، محاسبات دستی خسته‌کننده و زمان‌بر معادلات ترمودینامیکی را به وسیله‌ی توابع تعریف شده در خودش برطرف کرده است. در واقع ایز با اجرای حل‌های تکراری، محاسبات دستی خسته‌کننده و زمان‌بر به دست آوردن خواص ترمودینامیکی را به وسیله‌ی توابع تعریف شده در خودش برطرف کرده است.

نرم‌افزار ایز جداول ترمودینامیکی را در پایگاه داده خود ذخیره کرده است و به کاربر اجازه می‌دهد که چند متغیر را به صورت همزمان با یکدیگر مقایسه کند. همچنین کاربر می‌تواند از جداول به صورت پارامتری برای رسم نمودار استفاده کند. ایز هم به صورت کد و هم به صورت جدول اجرا می‌شود. این نرم‌افزار، ابزار بهینه‌سازی را در خود جای داده است که با تغییر تعدادی از متغیرها می‌توان یک متغیر خاص را به حداقل یا حداکثر میزان خود رساند. همچنین می‌توان جداول اطلاعات خواص یک ماده را به صورت دستی به نرم‌افزار معرفی کرد و با در مواقع لزوم آن اطلاعات را فراخوانی کرد. کدهای ایز این اجازه را به کاربر می‌دهد تا معادلات را به هر ترتیبی که می‌خواهد وارد نماید و به جواب برسد. کدهای شرطی if- then و if- then- else نیز در اختیار کاربر قرار دارد. کاربر می‌تواند توابع و رویه‌ها را در کدهای برنامه خود نوشته و خروجی‌های متعددی را از نرم‌افزار دریافت کند. تنظیمات نرم‌افزار به کاربر اجازه‌ی انتخاب سیستم یکاها، معیارهای توقف حل (مانند تعداد تکرارها) و … را می‌دهد. کاربر همچنین می‌تواند مقادیر تخمینی و محدوده‌ی احتمالی متغیرها را، به منظور کمک در تسریع روند حل و کاهش تعداد تکرارها تعریف نمایند. انتشارات بین‌المللی مک‌گروهیل (McGraw_Hill)، ایز را به عنوان یک نرم‌افزار کمکی در کتب دوره کارشناسی مکانیک همچون: ترمودینامیک، انتقال حرارت و مکانیک سیالات در نظر گرفته است.

این نرم‌افزار توسط گروه نرم‌افزاری اف- چارت (F- Chart Software) توسعه داده شده است که زیر نظر پروفسور سانفورد آ کلین (Sanford A Klein) از دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه ویسکانسین مدیسون می‌باشد.