معرفی نرم‌افزار آباکوس (ABAQUS) 

لوگو معرفی نرم‌افزار ABAQUS

اطلاعات نرم‌افزار


نام: آباکوس (ABAQUS)
توسعه دهنده:
آباکوس اینک (ABAQUS Inc)
داسو سیستمز (Dassault Systemes)
کشور:
آمریکا (USA)
فرانسه (France)
وب سایت رسمی:
www.3ds.com

کاور معرفی نرم‌افزار ABAQUS

نرم‌افزار آباکوس (ABAQUS) از جمله نرم‌افزاری‌های قدرتمند مهندسی به کمک رایانه (CAE) در زمینه تحلیل به روش اجزاء محدود (FEM) در بازار است. اسم و نشان این نرم‌افزار از لغت انگلیسی abacus به معنای چرتکه و لغت یونانی ἄβαξ (abax) به معنای تخته‌ی پوشیده شده با ماسه، گرفته شده است. این نرم‌افزار محصول شرکت فرانسوی داسو سیستمز (Dassault Systemes) می‌باشد.

آباکوس قابلیت حل مسائل از یک تحلیل خطی ساده تا پیچیده‌ترین مدل‌سازی‌های غیر خطی را دارا می‌باشد. این نرم‌افزار دارای مجموعه المان‌های بسیار گسترده‌ای می‌باشد که هر نوع هندسه‌ای را می‌توان توسط این المان‌ها مدل کرد. همچنین دارای مدل‌های رفتاری بسیار زیادی است که در مدل‌سازی انواع مواد با خواص و رفتار گوناگون نظیر فلزات، لاستیک‌ها، پلیمرها، کامپوزیت‌ها، بتن مسلح، فوم‌های فنری و نیز شکننده و همچنین مصالحی ژئوتکنیکی نظیر خاک و سنگ، قابلیت بالایی را ممکن می‌سازد. نظر به اینکه آباکوس یک ابزار مدل‌سازی عمومی و گسترده می‌باشد، استفاده از آن، تنها محدود به تحلیل مسائل مکانیک جامدات مانند مسئله تنش- کرنش نمی‌شود. با استفاده از این نرم‌افزار می‌توان مسائل مختلفی نظیر انتقال حرارت، انتقال جرم، تحلیل حرارتی اجزاء الکتریکی، اکوستیک، تراوش و پیزوالکتریک را مورد مطالعه قرار داد. آباکوس با وجود اینکه مجموعه قابلیت‌های بسیار گسترده‌ای را در اختیار کاربر قرار می‌دهد، کار با آن نسبتاً ساده‌ می‌باشد و پیچیده‌ترین مسائل را می‌توان به آسانی با آن مدل کرد. به عنوان مثال، مسائل شامل بیش از یک جزء را می‌توان با ایجاد مدل هندسی هر جزء، نسبت دادن رفتار ماده مربوطه به هر جزء و سپس مونتاژ اجزاء مختلف، مدل کرد. در اغلب مدلسازی‌ها، حتی مدل‌های با درجه غیر خطی بالا، کاربر می‌بایست تنها داده‌های مهندسی نظیر هندسه مسئله، رفتار ماده مربوط به آن، شرایط مرزی و بارگذاری آن مسئله را تعیین کند. آباکوس در یک تحلیل غیر خطی، به‌طور اتوماتیک میزان نمو بار و معیار‌های همگرایی را انتخاب و همچنین در طول تحلیل مقادیر آن‌ها را جهت دستیابی به یک جواب صحیح، تعدیل می‌کند. در نتیجه کاربر می‌بایست مقادیر پارامترهای کنترلی حل عددی مسئله را به ندرت تعیین کند.

ایده اصلی نرم‌افزار در تز دکترای دیوید هبیت (David Hibbitt) در سال ۱۹۷۲ میلادی، تحت عنوان «مکانیک محاسباتی بر پایه روش اجزای محدود» در دانشگاه براون آمریکا ارائه شد. در سال ۱۹۷۸ آقای هبیت به همراه دو شریک خود بنگت کارلسون (Bengt Karlsson) و پاول سورنسون (Paul Sorensen) شرکت اچ‌کا‌اس (HKS) را در ایالات متحده آمریکا تأسیس کرده و اولین ویرایش آباکوس را منتشر ساختند. در سال ۱۹۹۱ شرکت HKS حلگر ABAQUS/Explicit را هم به مجموعه نرم‌افزار اضافه کرد و نرم‌افزار اصلی خود را منتشر ساخت. سرانجام در سال ۱۹۹۹ اولین نسخه گرافیکی تحت عنوان ABAQUS/CAE به بازار عرضه شد. اولین نسخه گرافیکی، ABAQUS 6.3 بود که شامل ۹ ماژول برای مدلسازی، حل و استخراج نتایج بود. این شرکت بعدها به آباکوس اینک (ABAQUS Inc) تغییر نام داد و درسال 2005 توسط شرکت داسو سیستمز خریداری شد.